Analiștii economici și financiari sună alarma. Țara se confruntă începând de astăzi cu cel mai mare val de scumpiri de după criza din anul 2010. 1 august aduce creșteri de prețuri pe bandă rulantă. Haosul economic începe odată cu creșterea TVA și cu creșterea accizelor. Se adaugă și alte condimente care te ustură la buzunar: eliminarea plafonării prețurilor la energie și scăderea veniturilor pentru o largă categorie de cetățeni. la care vom vedea efectele din această lună, când vin facturile. În acest context economico-financiar dificil mulți români se vor vedea nevoiți să-și regândească bugetele și să taie de pe listă anumite produse și servicii, mai cu seamă partea cu distracția, vacanțele și relaxarea. Pericolul scăderii nivelului de trai al populației începe de la scumpirile generalizate. Pentru a nu-și pierde brusc clienții și a se vedea nevoiți să pună lacătul pe afaceri unii comercianți și anumite lanțuri de magazine au anunțat deja că vor absorbi creșterea TVA pentru o perioadă de câteva luni. În acest moment se pare că sacrificarea profitul devine o opțiune mult mai bună decât insolvența sau falimentul. Până la urmă va fi interesant de văzut dacă românii se vor resemna că așa trebuie să arate viitorul și vor putea înghiți în sec zi de zi în timp ce se plimbă cu cărucioarele aproape goale printre rafturile pline cu bunătăți. Listele de cumpărături vor fi tot mai scurte, în timpul de timpul petrecut la shopping va fi mult mai mare datorită tendinței de a compara prețuri și oferte în căutarea de chilipiruri și super reduceri. Să nu uităm totuși că de cele mai multe ori mai ieftin nu înseamnă cea mai bună alegere. Și în final rămâne o întrebare sensibilă: se acomodează românii cu austeritatea sau pică Guvernul?



















