TransilvaniaTV LIVE pe YouTube
Acasă ȘTIRI Știri LOCALE Organizatorii Festivalului Intercultural Sighișoara – ProEtnica 2025 au comunicat Programul integral al...

Organizatorii Festivalului Intercultural Sighișoara – ProEtnica 2025 au comunicat Programul integral al manifestării

0

Cea de-a XXI-a ediție a ProEtnica se desfășoară sub Înaltul Patronaj al Președintelui României și în cadrul celebrării a 145 de ani de relații diplomatice româno-germane. Scopul festivalului este consolidarea păcii interetnice prin promovarea dialogului într-o societate democratică și pluralistă. Organizatorii oferă minorităților naționale un cadru amplu pentru a se prezenta unui public numeros și încurajează totodată dialogul cu majoritatea.

ProEtnica este finanțat de Departamentul pentru Relații Interetnice și Ministerul Culturii; Consiliul Județean Mureș sprijină festivalul ca partener de proiect.

TransilvaniaTV LIVE pe YouTube

Programul celor cinci zile cuprinde, pe secțiuni:

– Pe scena amenajată în Piața cetății medievale Sighișoara: spectacole de muzică și dans, concerte, coruri, recitaluri, piese de teatru susținute de artiști amatori și profesioniști reprezentând minoritățile etnice oficiale, comunitatea aromânilor și românii din România.

– În Sala barocă a Primăriei Sighișoara se va desfășura un panel cu genericul „Agora Dialogului Intercultural”, având ca temă „Sprijinirea minorităților naționale în vremuri de criză a statului democratic și sustenabil”, la care vor participa, între alții, demnitari din Ministerul Culturii și Departamentul pentru Relații Interetnice al Guvernului: Irina Cajal-Marin, Dincer Geafer și Thomas Șindilariu; moderator: prof. univ. dr. Radu Carp, Universitatea din București. ”Arta romilor ca formă de rezistență și afirmare identitară” va fi de asemenea o temă interesantă pe care o va dezvolta prof.univ. Delia Grigore de la Universitatea din București.

– Tot în Sala barocă, se va ține Salonul literar, în cadrul căruia vor fi lansări de carte și dialoguri pe teme de la literatură la cinematografie. Protagoniști : Varujan Vosganian, președintele Uniunii Scriitorilor din România, Armine Vosganian și Mihai Hafia Traista – cel care va dezvălui 155 de medalioane ale scriitorilor și jurnaliștilor uciși pe front în războiul din Ucraina. Amfitrion: Mariana Gorczyka.

– În Sala Sander vor avea loc proiecții de filme documentare despre istoria frământată a armenilor și romilor.

– În Piața Muzeului, în apropiere de Turnul cu Ceas, o parte dintre minorități (ucraineni, albanezi, cehi, romi, polonezi, turci) vor avea standuri de prezentare – produse specifice, cărți, etc, sau meșteșugărești.

Programul complet al Festivalului poate fi vizualizat mai jos:

DGM BAGGER CONSTRUCT EXCAVARI - DEMOLARI SI TALUZARI IN SALAJ

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.