Formațiunile politice pro-occidentale (PSD, PNL, USR, UDMR ) și Grupul Minorităților s-au înțeles în cele din urmă asupra formării Coaliției politice de guvernare. În cursul dimineții a fost semnat acordul politic, acesta conținând și modalitatea în care se va realiza rotativa la funcția de prim-ministru. Ilie Bolojan recent desemnat în calitate de premier de către Nicușor Dan va conduce Executivul în perioada iunie 2025 – aprilie 2027, ulterior un premier desemnat de PSD va prelua conducerea guvernului până în decembrie 2028.
Prin acest parteneriat politic se vor urmări mai multe obiective: reforme structurale, dezvoltarea României, consolidarea democrației, refacerea echilibrelor bugetare, prioritizarea și continuarea investițiilor, asigurarea unui climat predictibil pentru mediul de afaceri, menținerea coeziunii și solidarității sociale. Totodată, se are în vedere o guvernare responsabilă și eficientă astfel încât să se construiască o societate mai justă și mai echitabilă. Este interesant că pe lista principiilor de funcționare a Coaliției este menționat faptul că meritocrația și profesionalismul vor fi promovate în administrație, dincolo de apartenență politică.
Printre cele mai importante direcții și obiective pe care le va avea noua formulă guvernamentală se numără:
– adoptarea unui plan credibil de reducere a deficitului bugetar;
– combaterea risipei bugetare;
– reforma sistemului fiscal;
– creșterea eficienței colectării taxelor la bugetul de stat;
– prioritizarea investițiilor în proiectele de infrastructură mare, precum și pentru comunitățile locale;
– reforma pensiilor speciale;
– accelerarea absorbției fondurilor europene;
– independență energetică în domeniul gazelor naturale și accelerarea tranziției către energie regenerabilă;
– aderarea la Organizația de Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE)
– lărgirea bazei de contributori la CNAS și oferirea unor servicii de sănătate îmbunătățite;
– reforma administrației prin digitalizarea și interconectarea serviciilor publice și implementarea unor criterii de eficiență;
– descentralizarea și creșterea eficienței administrației publice locale;
– îmbunătățirea calității și eficienței actului de justiție și a gradului de încredere a societății;
– îndeplinirea jaloanelor și accesarea fondurilor europene din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR)
– Implementarea prevederilor Programului Armata României 2040 și a Planului de înzestrare;
– combaterea fenomenului Infracțional, în special în ceea ce privește traficul de droguri și de persoane, concomitent cu programe de reabilitare și protecție a victimelor
– încurajarea natalității și sprijinirea familiilor cu copii;
– susținerea măsurilor economice pentru reducerea deficitului comercial;
– stabilirea unui parteneriat cu mediul privat pentru dezvoltarea unei economii sănătoase, protejarea demnității angajatului și stimularea angajării legale;
– creșterea calității vieții în toate orașele și satele prin mecanisme de control și dezvoltarea infrastructurii verzi
Analiștii politici atrag atenția că, în contextul economico-financiar extrem de dificil pe care-l traversăm, este de așteptat să existe tensiuni constante în Coaliție, în special pe fondul acelor măsuri nepopulare care se vor deconta politic. În contextul în care atât astăzi cât și în ultimele săptămâni s-a tot vorbit despre un „guvern de sacrificiu”, este de așteptat să vedem tot mai des derapaje în rândul membrilor și liderilor Coaliției. Deja există discuții cu privire la faptul că actuala alianță pro-occidentală s-ar putea rupe înainte chiar de a fi numit în funcție premierul din partea PSD. Rămâne de văzut dacă vom avea un guvern onest, echilibrat, asumat și responsabil. Să mergem așadar cu încredere mai departe și om vedea ce va mai fi…
Sursa foto: mediafax.ro



















