În ultima perioadă, cazurile de plecări „voluntare” din centrele sociale din Salaj devin din ce în ce mai frecvente, punând poliția într-o situație dificilă, chiar enervantă am putea spune. Deși fiecare dispariție trebuie tratată cu seriozitate, aceste plecări repetate consumă resurse importante plătite tot din banii noștri care ar putea fi folosite pentru situații mult mai grave.
Cel mai recent caz care a mobilizat polițistii de la IPJ Salaj este cel al lui Filaton Andrei Claudiu, un minor de 15 ani, care a plecat de bunăvoie dintr-un complex de servicii sociale din Zalău, pe 20 februarie, în jurul orei 20:00. Până în acest moment, acesta nu a fost găsit, iar poliția solicită și de data aceasta ajutorul presei și al populației pentru a-l identifica.
Semnalmentele minorului:
Înălțime: Aproximativ 1,70 m
Greutate: Aproximativ 60 kg
Păr: Brunet, cu breton
Îmbrăcăminte la momentul dispariției: Haine sport de culoare albastră, pantofi sport negri și geacă neagră
Persoanele care pot oferi informații despre locul în care s-ar putea afla sunt rugate să contacteze cea mai apropiată secție de poliție sau să sune la 112.
Cazurile de acest gen au devenit o problemă serioasă așa că se impune o soluție clară pentru a gestiona mai bine aceste situații. Fie că este vorba de măsuri mai stricte în centrele sociale, de sancțiuni pentru recidivă sau de o mai bună coordonare între instituțiile care supraveghează acești minori, însă problema trebuie abordată. Nu ne putem permite ca poliția să fie transformată într-un serviciu de recuperare pentru cei care pleacă de bunăvoie, în timp ce adevăratele urgențe rămân pe plan secund.