În fiecare an, pe data de 26 iunie, sărbătorim Ziua Drapelului Național, ca urmare a deciziei stabilite prin Legea nr. 96 din data de 20 mai 1998. Autoritățile din țară organizează numeroase festivități civice și manifestări culturale cu scopul de a marca această zi specială. În Zalău au avut loc manifestări speciale, începând cu ora 10.00, pe platoul de marmură din centrul orașului. Cu această ocazie primarul Florin Florian a lansat un mesaj important: „astăzi, sărbătorim cu mândrie Ziua Drapelului Național! Simbol al unității și identității naționale, drapelul ne-a adunat în jurul său în clipe tensionate și ne-a oferit puterea de a merge mai departe în momentele de răscruce. Fiecare bătaie de vânt care îl înalță pe catarg ne reamintește de datoria noastră de a construi, zi de zi, o Românie mai bună, mai dreaptă, mai unită. Să ne cinstim simbolurile naționale și să transmitem generațiilor viitoare respectul față de ele! La mulți ani, Drapelului Național!”



















