Ieri seară jandarmii au intervenit pentru a îndepărta un pui de urs care se urcase într-un copac dintr-o gospodărie situată în satul Mărteşti din judeţul Alba. Incidentul a stârnit panică și agitație printre localnici. Reprezentanţii Jandarmeriei au comunicat că după evacuarea persoanelor din zonă şi asigurarea unui perimetru de protecţie animalul a fost îndepărtat folosind o petardă din dotare, precum şi semnalele acustice şi luminoase ale autospecialei. Ursulețul a coborât din copac şi s-a retras rapid în pădure, fără a provoca pagube materiale sau alte incidente.
Foto cu caracter ilustrativ



















