Partidul AUR a ieșit cu o reacție dură legată de tergiversarea formării guvernului și a desemnării unui premier pentru viitorul Executiv. În acest context AUR a cerut președintelui Camerei Deputaților să sesizeze de urgență Curtea Constituțională a României (CCR). Liderii de partid atrag atenția că vorbim despre o întârziere nejustificată ceea ce va conduce către un blocaj instituțional care va afecta pe termen mediu și lung funcționarea statului și o posibilă intrare în incapacitate de plată. Ținând cont de faptul că partidele pro-occidentale sunt departe de a ajunge la un consens în zilele următoare, AUR atrage atenția asupra faptului că guvernul interimar condus de Cătălin Predoiu se apropie săptămâna viitoare de limita celor 45 de zile prevăzută de Constituție pentru exercitarea interimatului. Cine va ține cont de poziția AUR? Cui îi pasă de români și de România?



















