În cursul zilei de ieri a fost găsită o bombă care datează din al Doilea Război Mondial. Un muncitor care efectua lucrări de consolidare a drumului de pe strada Piatra Craiului din Oradea a fost cel care a identificat proiectilul. Pirotehnicienii de la ISU Bihor au intervenit și au constatat că muniția se afla în stare de funcționare și putea exploda oricând. Zona a fost atent cercetată în vederea identificării unor alte posibile bombe, însă echipa de intervenție nu a mai găsit alte proiectile în zonă. Specialiștii pirotehniști au transportat bomba într-un loc sigur pentru a fi distrusă printr-o explozie controlată.


















