Guvernul României a aprobat astăzi alocarea sumei de 93,1 milioane de lei (18,6 milioane de euro) din Fondul de rezervă bugetară pentru suplimentarea bugetului Ministerului Afacerilor Externe. De ce nu am pus acești bani în bugetul de stat? Acești bani sunt necesari pentru plata contribuției obligatorii a României la bugetul Instrumentului European pentru Pace (EPF), pilonul II din acest an (instrument care sprijină capacitatea de apărare a statelor terțe, în special Ucraina. Se are în vedere furnizarea de echipamente și organizarea de activități de instruire, în contextul agresiunii militare a Federației Ruse.). Plata către Ucraina se înscrie în angajamentele asumate de țara noastră în cadrul Cadrului Financiar Multianual 2021 – 2027, alături de ceilalți membri ai Uniunii Europene. Termenul limită de plată a fost stabilit pentru data de 14 aprilie, cu o perioadă de grație de 30 de zile. Depășirea acestui termen atrage penalități financiare de 3.181 euro pentru fiecare zi de întârziere. În condițiile în care noi am întârziat efectuarea plății Ministerul Afacerilor Externe urmărește să facă plata cât mai repede, ca să evităm penalitățile și să ne menținem credibilitatea internațională prin respectarea obligațiilor și condițiilor asumate. Înainte de ședința de guvern ministrul interimar al Afacerilor Externe – Emil Hurezeanu a subliniat motivele care au dus la aceste întârzieri: „Alegerile, discuțiile în jurul unor subiecte, faptul că guvernul a suferit modificări la vârf au dus la aceste amânări”. Din păcate, după ședință nu ne-a mai spus nimeni dacă vom plăti și dobânzi sau penalități care ar fi trebuit să curgă începând din data de 13 mai. Ce a vegheat ministrul de Externe și ministrul de Externe interimar? Cine plătește eventualii bani pe care țara îi va plăti în plus? Tot noi românii de rând? Se agită cineva? Va fi tras cineva la răspundere? Numai întreb…



















