Ca să salvăm România de a intra în incapacitate de plată ca și în Grecia, Ilie Bolojan a declarat astăzi în conferința de presă susținută de la ora 17.00 că pensionarii trebuie să fie solidari cu situația gravă în care ne aflăm. În consecință, pensionarii cu venituri peste 3000 de lei vor plăti CASS de la 1 august. Inițial s-a vorbit despre această taxare doar pentru cei cu pensii peste 4000 de lei, însă așa se strâng mai mulți bani că săracii sunt mai mulți așa. De ce? Bolojan a menționat faptul că această măsură a fost luată tocmai pentru că seniorii vor să fie tratați la timp și pentru ca aceștia să poată beneficia de serviciile sistemului public de sănătate. Superb! Premierul a spus că știe că „aceste decizii nu sunt plăcute, nemulțumesc foarte multă lume”, însă cetățenii trebuie să cotizeze „cu o sumă mică, simbolică”. După ce ne amintim că pensiile au fost înghețate la începutul acestui an cu toate că ele trebuiau să fie indexate cu rata inflației, pensionarii o vor duce și mai rău. Medicamentele și mâncarea vor avea TVA de 11% și ne amintim că de la 1 iulie se scumpesc gazele și energia și putem continua cu creșterea accizelor la carburanți care vor conduce la o explozie a prețurilor la toate produsele și serviciile. Pentru bătrâni fiecare leuț contează. La ce vor renunța ei acum ca să le ajungă bănuții? De ce e necesar ca greaua moștenire să pună presiunea pe cei care au muncit o viață întreagă pentru acest stat și care au cotizat deja la sistemul de sănătate? Guvernanții nu au bunici și părinți? Dar pensiile speciale când se taie? Dar sporurile celor din fruntea țării când se taie? Cum facem să fim solidari cu toții? Numa întreb…



















